انتخاب پرده و مبل

چگونه پرده و مبلمان را ست کنیم؟

چگونه پرده را با مبلمان ست کنیم؟

وجود تناسب و همخوانی میان اجزا و عناصر منزل از جمله نکاتی است که باید در طراحی و دکوراسیون داخلی در نظر گرفته شود. هیچگاه نمی‌توانید همه آنچه را که در مغازه می‌بینید برای منزلتان خریداری کنید، چرا که شاید اصلا به دردتان نخورد یا جایی در کنار سایر وسایل منزلتان نداشته باشد. انتخاب ترکیب رنگ مناسب برای مبلمان و ست کردن آن با سایر عناصر موجود در فضای داخلی منزل همواره موضوعی چالش برانگیز بوده است که حل آن نیازمند دانستن نکات و ترفندهای دکوراسیون داخلی است. ست کردن مبلمان منزل دغدغه‌ای است که خانم‌های خانه ان را تجربه می‌کنند با وجود طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی‌ که این روزها در بازار موجود است این دغدغه و نگرانی بیشتر نیز شده.

مبل را با کدام وسیله منزل ست کنیم؟

برای ست کردن مبل‌ها بهتر است به نزدیک‌ترین عنصر موجود اشاره کنیم. اولین و پرطرفدارترین عناصری که برای ست کردن مبل با آنها انتخاب می‌شوند، پرده و فرش هستند که کنار مبل قرار می‌گیرند. پس می‌توانید یکی از این عناصر را برای ست کردن مبلتان با ان انتخاب کنید. ولی سوال اینجاست که کدام یک از اینها گزینه بهتری است؛ فرش یا پرده؟

ست کردن مبلمان با پرده

اگر تصمیم دارید مبلمانتان را با پرده ست کنید باید چند نکته را درنظر بگیرید. ابتدا رنگی که برای مبلمان یا پرده‌ی خود انتخاب می‌کنید باید با عناصر دیگر توازن و هارمونی داشته باشد. ابتدا در مورد اینکه چه رنگ‌هایی با یکدیگر هارمونی دارند و ترکیب جالبی را ایجاد می‌کنند، حتما و حتما مطالعه کنید. این کار سبب می‌شود با اگاهی بیشتری دست به انتخاب بزنید و تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها باعث گیج شدنتان نشود.
اگر فضای نشیمنتان کوچک است از رنگ‌های شاد و روشن استفاده کنید، چرا که این قبیل رنگ‌ها سبب می‌شود تا فضا بازتر دیده شود. استفاده از رنگ‌های قهوه‌ای و تیره اصلا پیشنهاد نمی‌شود چرا که باعث می‌شود فضا خفه شده و کوچکتر به نظر برسد.

اگر رنگ قهوه‌ای را برای مبلمانتان انتخاب کردید پس حتما رنگ پرده‌ها را روشن و یا خنثی انتخاب کنید تا باعث سنگینی فضا نشود. اگر طرح مبلتان کلاسیک است پرده‌های والان دار گزینه‌ی مناسب برای پذیراییتان است. و الا مبل‌های راحتی و مدرن پرده‌های مدرن می‌طلبند. ست کردن جنس پرده‌ها با جنس مبلمان و یا کوسن‌ها ان نیز می‌تواند در ست کردن راهنمای خوبی باشد.

دقت داشته باشید که هیچگاه هر دو عنصر مبل و پرده را طرحدار انتخاب نکنید چرا که این کار باعث می‌شود فضای نشیمن شما بیش از حد سنگین و شلوغ شود. پس حتما یکی از عناصر را ساده انتخاب کنید.
رنگ دیوارها را نیز حتما در نظر بگیرید. بعضی از ترکیب رنگی‌ها نیازمند اینند که دیوار شما به رنگ‌های خنثی دربیاید و برخی از ترکیب‌های رنگی در کنار رنگ خنثی دیوارها و سقف ممکن است زننده باشند.

ست کردن مبلمان با فرش

ست کردن مبلمان با فرش یکی دیگر از ترفندهای چیدن دکوراسیون داخلی است. نیازی نیست که همه رنگ‌ها را مثل هم انتخاب کنید. شاید تضاد رنگی هم جلوه زیبایی به نشیمنتان بدهد، فقط این تضاد نباید بیش از حد زننده باشد. اگر فرشی به رنگ ابی اسمانی انتخاب کرده باشید، رنگ سرمه ای یا طوسی مبلمان می‌تواند ترکیب جالبی ایجاد کند.

در این قسمت نیز باید همچون انتخاب پرده و مبلمان از شلوغ بودن هر دو عنصر خودداری کنید. سادگی نهایت زیبایی را بوجود می‌آورد و شلوغی بیش از حد منزجر کننده و کسل کننده خواهد بود.
گاهی اوقات ترکیب رنگ‌های بکار رفته در مبل بیشتر است. در چنین مواقعی می‌توان دو رنگ را به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفت و سایر عناصر نظیر پرده‌ها و فرش را براساس ان انتخاب کرد.

اگر تصمیم دارید رنگ مبلتان را قرمز انتخاب کنید، فرش و سایر عناصر را به رنگ کرمی درآورید. استفاده از تناژهای متفاوت قرمز جلوه خوبی نخواهد داشت، پس اصلا به فکر سایر طیف‌های قرمز برای دیگر اجزا نباشید.

 ست کردن کاغذ دیواری با مبل و پرده

به غیر از تناسب رنگی میان مبل، پرده و فرش و دیگر اجزا باید به تناسب رنگ دیوار با دکوراسیون منزلتان نیز توجه کنید. شاید بنا به هر دلیلی نخواهید دیوارتان را رنگ کنید و استفاده از کاغذ دیواری را ترجیح دهید. امروزه کاغذ دیواری‌ها در طرح، رنگ و کاربردهای متفاوتی در بازار موجودند. در انتخاب طرح و دکوراسیون منزلتان هیچ اجبار و بایدی وجود ندارد و حتی هیچ قانون از پیش تعریف شده‌ای هم نوشته نشده است.
انتخاب سبک دکور کاملا به سلیقه، بودجه و نقشه و دیگر اجزای منزلتان بستگی دارد. شاید شما تمایل داشته باشید تا پذیراییتان را به سبک کلاسیک بچینید. در این صورت باید سراغ مبلمانی کلاسیک و سلطنتی برید. و فرش‌های ایرانی پر نقش و نگار انتخاب کنید. در این نوع چیدمان بهترین گزینه برای انتخاب پرده، پرده‌هایی از جنس مخمل و والان دار خواهد بود. همچنین باید سبک کاغذ دیواریتان را نیز متناسب با آن در نظر بگیرید.
شما می‌توانید سبک چیدمانتان را صفر تا صد به شکل کلاسیک بچینید یا کاملا آن را مدرن طراحی کنید.
اما باید اضافه کرد که می‌توانید این دو سبک را با هم ترکیب کرده و به سبک مدرن- کلاسیک برسید. همانطور که اشاره شد این موضوع کاملا بستگی به سلیقه خود شما دارد.
برای استفاده از رنگ شاید مانند زرد، رنگهای کرم و نارنجی می‌توانند ترکیب ایده‌آلی بوجود آورند. در صورت انتخاب مبلمان به رنگ کرم، کوسن‌های آن را زرد و نارنجی خیلی ملایم انتخاب کنید. زیاد رنگ‌های زرد و نارنجی را پر رنگ و تند انتخاب نکنید، زیرا باعث خستگی چشم می‌شوند. پرده‌ها را از ترکیب دو رنگ کرم و زرد ملایم بدوزید و رنگ فرش و کاغذ دیواری را نیز کرم انتخاب کنید. با این ترکیب خواهید دید که به اتاقی با آرامش و سرزندگی خواهید رسید. رنگهای زرد و نارنجی انرژی زیادی در خود دارند که ترکیب انها با رنگ کرم این انرژی زیاد را به حد تعادل می‌رساند.

انتخاب رنگ خنثی برای دکور پذیرایی

استفاده از رنگ‌های خنثی در دکوراسیون داخلی علاوه بر جلوه‌ی زیبایی که دارد پس از مدتی باعث یکنواختی و دلزدگی می‌شود. رنگ‌های خنثی فضا را تا حد بالایی سرد و بی‌روح می‌کنند، مثل یک صفحه شطرنج.
اگر میخواهید دکوراسیونتان تم مشکی و سفید یا طوسی داشته باشد، با استفاده هوشمندانه از رنگ‌های شاد و گرم می‌توانید ان را از یکنواختی و سردی خارج کنید. انتخاب رنگ‌ها شاد و گرم کمی جسارت می‌خواهد. سعی کنید عناصر کوچکتری را برای رنگهای روشن انتخاب کنید. مثل کوسن ها یا بخش کوچکی از پرده پذیراییتان.

چرا که اگر شما مبل سفید و فرش طوسی را با یک پرده کاملا نارنجی ست کنید، باید بگویم که کار را خراب کرده‌اید. برای اینکه به یک انتخاب درست برسید و از چیدن پذیراییتان لذت ببرید حتما قبل از انتخاب مطالعه کنید و از افراد مطلع مشورت بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =