پرده اتاق خواب

پرده‌ اتاق خواب را بشناسیم

پرده‌ اتاق خواب را بشناسیم

پس از یک روز کاری سخت و طولانی، هر فردی به دنبال مکان دنج و راحتی است تا بتواند در آن استراحت کرده و خستگی خود را در کند. مسلما بهترین جا برای استراحت اتاق خواب و تخت خواب شما است. همه ما می‌دانیم تا چه اندازه خوابیدن و استراحت کردن اهمیت دارد. اما آیا همه ما از این مسئله آگاه هستیم که دکوراسیون اتاق خواب تا چه اندازه در کیفیت خواب ما موثر است؟

عوامل زیادی در انتخاب ما برای دکوراسیون اتاق خواب نقش دارند. بودجه، سلیقه، سبک نقشه و طراحی اتاق خواب و موقعیت ان همه و همه بر دایره انتخاب‌های ما نقش دارند. اولین عنصری که برای اتاق خواب باید انتخاب کرد سرویس تخت خواب است. پس از آن می‌توان به سراغ سایر چیزها و بخصوص پرده اتاق خواب رفت چرا که پرده‌ها نیز به اندازه یک تخت خواب نرم و راحت می‌توانند در کیفیت خواب شما تاثیر بگذارند. از آنجایی که ابتدا سایر دکوراسیون و عناصر اتاق خواب انتخاب می‌شود، پرده‌ها در آخرین مرحله قرار می‌گیرند. این امر تا حدود زیادی حق انتخاب وسیعی به شما می‌دهد.
چه کارایی از پرده اتاق خوابتان انتظار دارید؟
اولین نکته در انتخاب هرچیز کارایی آن است. اتاق خواب جایی است که باید ورود نور بیشتر از سایر نقاط منزل کنترل شود و حدالامکان نور کمتری به اتاق وارد شود. این امر سبب می‌شود تا سریع‌تر بخواب بروید. پس اگر نورگیر اتاق خوابتان مناسب و حتی زیاد هم هست، شما نیاز به پرده‌ای دارید که این نور را برای شما تعدیل و در مواردی کم کند. این امر بدون شک در جنس پرده انتخابی‌تان دخیل است. برای این منظور پرده‌های ضخیم و بزرگ کاملا مناسب بوده و پرده‌های توری و حریر از فهرست انتخاب شما کنار می‌روند. به علاوه اگر پنجره اتاق خوابتان در موقعیتی قرار دارد که داخل اتاق قابل دیدن است، برای حفظ محرمیت اتاقتان باید به دنبال پرده‌های زخیم مانند ساتن، ابریشم یا مخمل باشید. هر چیزی به جز حریر و تور.

پرده اتاق خواب از چه جنسی باشد بهتر است؟
جنس پرده‌ها نیز تا حدودی به کارایی آنها بستگی دارد. در تابستان برای عبور نور پرده‌های حریر و تور مناسب اند و اگر هم قصد دارید شدت بالای نور در تابستان را برای یک خواب عصرگاهی کم کنید پرده‌های ضخیم گزینه دیگری است. در زمستان نیز برای حفظ دمای اتاق و جلوگیری از هدر رفت انرژی باید از پرده‌های ضخیم استفاده کرد.

چه شکل پرده با چه سبکی برای اتاق خواب انتخاب کنم؟
ابتدای امر باید کلیت سبک دکوراسیون داخلی اتاق خوابتان را در نظر بگیرید. اگر سرویس تخت خوابتان را سنتی انتخاب کرده و با وسایل سنتی و آنتیک اتاق خوابتان را چیده باشید، پرده‌های سلطنتی والان‌دار ست مناسبی برای سرویس خوابتان خواهند بود اما برای اتاق خواب‌های کوچک پرده والان دار توصیه نمی‌شود چرا که این پرده‌ها به دلیل داشتن جزئییات زیاد فضای اتاق خواب را گرفته‌تر می‌کنند.

برای یک اتاق خواب با طراحی مینیمالیستی و ساده، پرده‌های بلند ساده‌ی حریر و توری می‌تواند انتخاب جالبی باشد.

البته بعضی‌ها ترجیح می‌‍دهند برای اتاق خواب‌های خیلی مدرنشان، اصلا پرده نزنند.

پرده‌های زبرا نیز که به تازگی وارد بازار پر رقابت پرده شده‌اند، گزینه مناسبی برای اتاق‌ خواب‌های با سبک مدرن هستند.

بهترین رنگ برای پرده‌ی اتاق خواب
انتخاب رنگ‌ها به شدت به شخصیت شما بستگی دارد. هرچقدر که شما به هر رنگی علاقه داشته باشید باید تا حدودی در استفاده از آنها برای اتاق خواب محتاط باشید و با دقت عمل کنید. اتاق خواب همانطور که گفته شد جایی است برای کسب ارامش، پس از هر رنگی برای دکوراسیون ان نمی‌توانید استفاده کنید. از رنگ‌های ملایم برای پرده اتاق خواب استفاده کنید، رنگهایی که در انها انرژی زیادی نهفته است مانند نارنجی برای پرده اتاق خواب گزینه مناسبی نیستند؛ زیرا در روند به خواب رفتن شما اختلال ایجاد می‌کنند.

از سوی دیگر انتخاب رنگ پرده‌ها به سایر دکوراسیون اتاق خواب شما نیز بستگی دارد. در انتخاب رنگ پرده‌‌ها به رنگ سرویس خوابتان دقت کنید و از آنها الهام بگیرید. شما می‌توانید پرده‌تان را با رو تختی یا رو بالشتی‌هایتان ست کنید. حتی می‌توانید انها را با کوسن‌های مبل‌ راحتی اتاق خوابتان هماهنگ کنید. اگر در سرویس خوابتان از رنگ‌های تیره استفاده کرده‌اید، پرده‌هایتان را از جنس حریر انتخاب کنید. این جنس پرده‌ها به نسبت پرده‌های ضخیم نور زیادی از خود عبور می‌دهند و سبب روشن‌تر شدن فضای اتاق می‌شوند.

انتخاب پرده طرحدار برای اتاق خواب
اگر می‌خواهید پرده اتاق خوابتان را طرحدار انتخاب کنید، دست نگه دارید. قبل از آن که سفارش پرده را بدهید چند نکته را در مورد اتاق خوابتان چک کنید.
رو تختی و رو بالشتی‌هایتان طرحدار است یا ساده؟ اگر آنها را طرحدار انتخاب کرده‌اید سراغ پرده‌های ساده‌تر بروید و از طرح‌های شلوغ صرف نظر کنید. استفاده از طرحهای زیاد در دکوراسیون اتاق باعث شلوغ شدن اتاق خوابتان می‌شود و این شلوغی نیز قریب به یقین بر روند و کیفیت خوابتان تاثیر گذاشته و بیشتر باعث کلافگی‌تان می‌شود تا آرامش.
مورد دیگر اندازه اتاق خوابتان است. برای اتاق خواب‌های کوچک پرده‌های طرحداردار انتخاب چندان مناسبی نیست چرا که اتاق را کوچکتر و دلگیرتر نشان می‌دهد.
نکاتی چند درباره چوب پرده اتاق خواب
ابتدا باید در نظر بگیرید که چه مقدار فضای خالی بالای پنجره‌تان وجود دارد. اگر این فضا کمتر از ده سانت باشد در انتخاب چوب پرده شما تاثیر دارد و از همین رو شما نمی‌توانید از چوب پرده‌های عظیم و مجلل استفاده کنید. این امر به خودی خود در جنس پارچه پرده شما نیز اثر خواهد گذاشت. از انجا که به دلیل کمبود جا مجبور می‌شوید به سراغ چوب پرده‌های نازک‌تر و ظریفتر بروید این به این معناست که شما از پرده‌هایی با پارچه‌های سنگین مانند مخمل نیز نمی‌توانید استفاده کنید. برای این چوب پرده‌ها پارچه‌های حریر و تور مناسب‌تر است.
هرچند که کمبود جا برای نصب چوب پرده یک معضل است، اما طراحان دکوراسیون داخلی راه حلی برای ان پیشنهاد می‌دهند و آن نصب چوب پرده به سقف است. البته این کار نیز یراق الات خاص خود را می‌خواهد و برای نصب آنها شاید مجبور باشید از نصاب متبحر پرده کمک بگیرید.
نکته دیگر در نصب چوب پرده اندازه سقف شما است. اگر پرده‌ها را نزدیک‌تر به سقف نصب کنید، سبب می‌شود که ارتفاع سقفتان بلندتر دیده شود. همچنین باید پرده‌هایتان را بلندتر بدوزید.

انتخاب پرده اتاق خواب براساس بودجه
بودجه‌ای که برای پرده اتاق خواب ممکن است صرف شود از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است. شاید این امر برای عده‌ای مهم نباشد ولی عده‌ای آن را نیز در معیارهای انتخاب پرده‌شان لحاظ کنند. دوختن پرده به نسبت پرده‌های آماده هزینه کمتری دربر خواهد داشت. از این طریق می‌توانید مدل‌هایی که در بازار موجود نیست برای اتاق خود بدوزید. همچنین دوختن پرده این امکان را به شما می‌دهد که مدل و کاربرد آن را هماهنگ با سلیقه و هدفتان قرار دهید.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =