جدیدترین سبک در انتخاب پرده

سبک مینیمال، جدیدترین سبک در انتخاب پرده و دکوراسیون

سبک مینیمال، جدیدترین سبک در انتخاب پرده و دکوراسیون

تاریخچه پیدایش سبک مینیمالیسم
مینیمالیسم یا minimalism که از آن به ساده گرایی نیز یاد می‌کنند، یک سبک هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه‌ی ساده‌گی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه فلسفی بنیان گذاشته است. مینیمالیسم را می‌توان زاییده هنرمندان روس دوره پس از انقلاب کبیر فرانسه دانست که به خلاصه نمایی و اشکال هندسی گرایش داشتند. تجربیات هنرمندان روسیه در دهه 1950 تا 1960 بر هنرمندان اروپا و آمریکا اثر گذاشت. مینیمالیسم پس از جنگ جهانی دوم، در هنر غرب بوجود آمد و بیشتر هنرمندان هنرهای تجسمی آمریکایی در اواخر دهه 1960 تا اوایل دهه 1970 میلادی، آن را گسترش دادند. مینیمالیست‌ها بر این باورند که با زدودن حضور فریبنده ترکیب‌بندی و کاربرد موارد ساده و اغلب صنعتی که به شکلی هندسی و بسیار ساده شده قرار گرفته باشند، می‌توان به کیفیت ناب رنگ، فرم، فضا و ماده دست یافت. مینیمالیسم در شکل‌های مختلفی از طراحی و هنر، به ویژه در هنرهای تجسمی و موسیقی استفاده می‌شود. آثار هنرمندان مینیمالیست گاه کاملاً تصادفی پدید می‌آمد و گاه زادهٔ شکل‌های هندسی ساده و مکرر بود. ساده‌گرایی نمونه‌ای از ایجاز و سادگی را در خود دارد و بیانگر سخن رابرت براونینگ است :کمتر غنی‌تر است.

مینیمالیسم در پرده و دکوراسیون

با تاریخچه و ماهیت سبک مینیمالیسم تا حدودی آشنا شدیم حال می‌خواهیم این سبک را در دکوراسیون داخلی بررسی کنیم و ببینیم برای چیدمان خانه به این سبک چه نکاتی را باید رعایت کرد.
همانطور که گفته شد سبک مینیمالیسم مبتنی بر حداقلی‌ها و ساده‌ترین چیزهاست. در گام اول برای چیدمان منزلتان از شلوغ کاری باید پرهیز کنید. باید بدانید که چیدمان این سبک طراحی داخلی علی رغم ظاهر ساده اش بسیار سخت است. شما باید تمام آنچه را که به ان نیاز اساسی ندارید از لیست خارج کنید. حتی آنچه را که برای هر خانه‌ای ضروری است با وسواس و دقت بیشتری انتخاب کنید.
هر خانه از اتاق خواب، نشیمن (پذیرایی) آشپزخانه، حمام ودسشویی تشکیل شده است. چیدن هر کدام از این قسمت‌ها به سبک مینیمالیسم نکات مختص به خود را دارد.

پرده و دکوراسیون نشیمن (پذیرایی) به سبک مینیمالیسم

برای آن که طراحی مینیمالیسمی خود را در پذیراییتان اجرایی کنید، در اولین قدم از شلوغ کردن آن بپرهیزید. تمامی عناصر را در ارتباط با هم در نظر بگیرید و سپس شروع به چیدن کنید. توجه داشته داشته باشید علاوه بر سادگی نشانه ی دیگر این سبک استفاده از رنگ‌های خنثی است. سفید، سیاه و خاکستری رنگ‌های خنثی هستند. زرد، قرمز، نارنجی رنگ های گرم و سبز، آبی رنگ‌های سرد می‌باشند. علت اصلی ای که افراد به سمت این سبک کشیده می‌شوند آرامش موجود در سبک مینیمالیسم است. مطمئنا هر کسی پس از یک روز کاری سخت نیاز به آرامش و استراحت دارد که مسلما در چنین منزلی با این سبک دکور به ان می‌رسد. اما این خنثی بودن رنگ محیط باعث سردی می‌شود. برای از بین بردن سردی فضا می‌توان از رنگ‌های گرم که با محیط در تضاد فاحش نباشند، استفاده کرد. رنگ دیوارها را سفید کنید. مبلمانی که استفاده می‌کنید باید کاملا ساده باشند و رنگ آن نیز سبب از بین رفتن اصول نشود. می‌توانید آن‌ها را نیز سفید انتخاب کنید و یا رنگ‌های سیاه، طوسی را انتخاب کنید. کرم و بژ نیز می‌تواند انتخاب شایسته‌ای باشد. کفپوش اتاقتان را طرح چوب کار کنید. استفاده از این طرح نیز می‌تواند ترفندی در کاستن سردی فضا باشد. وسایل چوبی حس گرمای خوبی را القا می‌کنند لذا استفاده از ان‌ها در طراحی مینیمالیسم متداول است. پرده مهمترین نقش را در دکور پذیرایی دارد. برای این سبک ساده ترین پرده را باید انتخاب کنید. تا حد امکان هیچگونه تزییناتی نداشته باشد تا اصل سادگی را رعایت کرده باشید. هر چقدر که این نکته را در دکوراسیونتان پیاده کنید، بیشتر به خانه‌ای با طراحی مینیمالیسم نزدیک می‌شوید.
اگر احساس می‌کنید دیوارها و فضای پذیراییتان بیش از حد بی‌روح است می‌توانید از چند تابلوی ساده استفاده کنید. تابلوهایی به رنگ ساده مطابق با رنگ حاکم در فضا می‌تواند سادگی بیش از حد فضا را از بین ببرد. برای اینکه گرمای اتاق بیشتر شود می‌توان از رنگ‌های گرم به اندازه خیلی کمی در دکور اتاق بهره برد مثلا کوسن مبلها را می‌توان به رنگ قرمز انتخاب کرد.

سبک مینیمال در انتخاب پرده اتاق خواب

دیوارها را ساده و بدون الگو بگذارید سعی نکنید با آویختن تابلوی زیاد آن را از سادگی خارج کنید. معمولا برای جلوگیری از بی‌نظمی، اتاق خواب مینیمال را به رنگهای روشن و ترجیحا سفید تزیین می‌کنند. استفاده از الگوهای ساده و محو نیز اشکالی ندارد. قاب عکس و تابلوهای نقاشی میانه‌ی خوبی با سبک مینیمالیسم دارند البته به شرطی که دیوار را از سادگی خارج نکرده و باعث شلوغی اتاق نشوند. اگر از قاب عکس استفاده می‌کنید بهتر است که عکس آن را سیاه وسفید کنید. با این کار نه تنها باعث شلوغی اتاق نمیشوید بلکه یک قدم به اتاقی به سبک مینیمالیسم نزدیک می‌شوید.
برای انتخاب سرویس خواب دقت کنید که عناصر مینیمالیستی در آن رعایت شده باشد مثلا خطوط منظم و شکسته در ساخت آن بکار رفته باشد و رنگ ان با سایر وسایل موجود در اتاق تضاد چشمگیری نداشته باشد.
پنجره‌ها و بحث نور مورد دیگری است که در سبک مینمال باید به آن توجه کرد. در طراحی نور طبیعی در روز الویت دارد و در شب نیز نورهای فلت یا مسطح مد نظر است. برای اتاق خواب از لوستر استفاده نکنید، هالوژن‌ها و چراغ‌ها زینتی خاص گزینه مناسب‌تری برای یک اتاق خواب به سبک مینیمال هستند.
برای روح دادن بیشتر به اتاق خوابتان از چند گلدان گل استفاده کنید. گلدان‌های سفید و شیشه‌ای که با آب زیبایی گلهای درونشان را به رخ می‌کشند، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشند.

سرویس بهداشتی و حمام به سبک مینیمال

در نگاه اول شاید این امر برایتان عجیب و غیرممکن باشد که بتوانید دستشویی‌تان را به سبک مینیمال درآورید. اگر کاشی دستشویی‌تان به رنگ سفید یا خنثی باشد این یعنی شما یک گام به هدفتان نزدیک‌تر شده‌اید. در قدم بعدی شما باید آیینه ای بزرگ برای سرویس بهداشتی‌تان انتخاب کنید. این ایینه بزرگ ابتدایی ترین کار در رسیدن به دکوراسیون مینیمال است. سپس باید تمامی وسایل را از دید خارج کنید میتوانید آنها را در کند مخفی پشت آیینه یا کمد پایین روشویی پنهان کنید. یک حوله سفید نیز می‌تواند ایده جالبی باشد. دقت داشته باشید که اگر سرویس بهداشتی‌تان فرنگی است همیشه در آن را بسته نگه دارید و اگر ایرانی است باید به تمیزی ان اهمیت بیشتری بدهید. با اضافه کردن یکی دو گلدان کاکتوس می‌توانید از چیدمانتان لذت ببرید.
نکاتی که در چیدن دستشویی به ان توجه کردید را در چیدمان حمام نیز رعایت کنید. شیرالات را به رنگ سفید یا نقره‌ای مات انتخاب کنید. وسایل حمام را از دید خارج کنید هر چه خلوت‌تر بهتر. یک حوله سفید هم می‌تواند مکمل خوبی برای فضا باشد.

سبک مینیمال در آشپزخانه

امروزه آشپزخانه‌ها به طور ناخواسته به سمت سبک مینیمالی شدن کشیده شده‌اند. اکثرا در طراحی آشپزخانه‌های امروز سعی شده است تا از شلوغی بیش از حد فضا کاسته شود و در یک فضای کوچک تمامی آنچه که نیاز است گنجانده شود. این سبک در آشپزخانه‌های امریکایی و ایتالیایی بیشتر به چشم می‌خورد.
اگر به دنبال آن هستید که آشپزخانه ای به سبک مینیمال داشته باشید، باز هم رعایت سادگی کلید موفقیت‌تان است. تا آنجا که می‌توانید از شلوغ کردن آشپزخانه اجتناب کنید. سعی کنید هر چیز غیر ضروری را در کابینت‌ها جای دهید و آنها را از دید خارج کنید. برای میز ناهار خوری می‌توانید از طرح چوبی استفاده کنید. چون همانطور که گفته شد چوب عنصر گرما بخشی است که باعث جذابیت در سبک مینیمال می‌شود. به علاوه نیازی نیست که روی میزتان رومیزی بیندازید. نهایتا یک گلدان گل می‌تواند زیبایی لازم برای محیط را فراهم کند.

پرده های زبرا انتخاب مناسبی برای سبک مینیمال هست زیرا سادگی و زیبایی آن این امکان را فراهم می کند شما برای انتخاب پرده های زبرا و سفارش پرده های زبرا میتوانید از گالری پرده قربانی در مشهد مشاوره لازم را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =