انتخاب پرده

تحول دکوراسیون با پرده

تحول دکوراسیون با پرده

در بدو ورود به خانه اولین چیزی که به چشم میآید رنگ غالب و نور موجود در فضاست. انتخاب پرده مناسب نه تنها باعث جلوه پذیرایی شما می شود، بلکه تأثیر زیادی در میزان نور منزل شما نیز دارد.

قبل از انتخاب پرده مناسب شما باید به چند مورد اساسی توجه کنید.

برای مثال نور زیادی برای پذیرایی احتیاج دارید یا نه؟ پرده مورد نظر شما باید چه میزان حریم خصوصی ایجاد کند؟ رنگ مناسب پرده برای منزل شما کدام است؟ اندازه پرده مناسب با فضای شما چقدر است؟ چه سبک پردهایی برای پذیرایی شما مناسب است؟

در ادامه تالش می کنیم به مطالبی بپردازیم که بتوانید جواب مناسبی برای این سوأالت پیدا کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

1 -نور و حریم خصوصی:

با توجه به فضای پذیرایی خود تصمیم بگیرید به چه میزان نور و حریمی احتیاج دارید. بگذارید ساده تر بگویم به عنوان مثال پرده هایی با جنس حریر نور بیشتری در طول روز به شما میدهند ، اما در عین حال در کاهش حریم خصوصی شما نقش اساسی دارند. هم چنین پارچه هایی با ضخامت بیشتر درست برعکس عمل می کنند یعنی فیلتر مناسبی برای نور هستند و حریم بیشتری ایجاد می کنند. البته از تأثیر رنگها نیز نباید غافل شد، پرده هایی با رنگ روشن نور بیشتری به فضا می دهند. در بخش بعدی بیشتر به مبحث انتخاب رنگها می پردازیم.

2- رنگ پرده:

چند روش مختلف برای انتخاب رنگ وجود دارد که با توجه به نیاز و سلیقه خود میتوانید از یکی ازآنها بهره بگیرید.

تکرار رنگ دیوار:

رنگ پرده و رنگ دیوارها را از یک خانواده رنگی انتخاب کنید. اگر دیوارها سفید هستند پرده ای با زمینه رنگ سفید یا عاجی انتخاب درستی است. این روش ساده ترین و در عین حال محافظهکارانه ترین انتخاب است. اگر دیوارهایی با رنگ های مختلف دارید پردهایی را انتخاب کنید که درطرح های زمینه آن نیز از همان رنگ ها استفاده شده باشد.

طیف رنگی روشن تر یا تیره تر:

برای یک نمای کالسیک از پرده های تک رنگ استفاده کنید. رنگ پرده خود را چند درجه روشنتر یا تیرهتر از رنگ دیوارها انتخاب کنید. به عنوان مثال برای دیوارهایی با رنگ کرم پردهایی با رنگ نسکافه ایی و برای دیواری زرد رنگ پردهایی به رنگ نارنجی کم رنگ مناسب است.

رنگ های مکمل:

رنگ های مکمل کنتراست رنگی بیشتری در فضا ایجاد می کنند و پنجره ها را نمایان تر میکنند. این انتخاب مناسب افرادی است که از رنگ ها نمی ترسند و به دنبال تغییری اساسی در فضای منزل خود هستند. برای مثال اگر رنگ غالب بر فضای پذیرایی شما

رنگ آبی است مکمل رنگ آبی در چرخه رنگ ها، رنگ نارنجی است. البته نیازی نیست که پردهایی به رنگ نارنجی انتخاب کنید بلکه صرفا استفاده از رنگ نارنجی در بخشی از طرح پرده یا تزیینات آن نیز تغییر چشم گیری ایجاد میکند.

رنگ های خنثی:

اگر رنگ دیوارهای شما قوی است از پردهایی با رنگ خنثی استفاده کنید. پرده هایی به رنگ کرم یا عاجی برای دیوارهایی با رنگهای گرم قرمز،زرد،نارنجی و …( و پرده هایی به رنگ صدفی یا خاکستری برای دیوارهایی به رنگ سرد )آبی،سبز و… مناسب است.

رنگ سفید نیز با همه رنگ ها هماهنگی دارد. همچنین توصیه ما برای دیوارهایی با رنگ های روشن نیز انتخاب رنگهای خنثی است و اگر رنگ دیوارها خنثی است استفاده از پردههایی با رنگ روشن به بزرگتر دیده شدن فضای شما کمک بسیاری میکند.

برای انتخاب درست رنگ پرده در صورت امکان تکه ایی از پارچه انتخابی خود را به منزل ببرید و در کنار دیوار و مبلمان خود قرار دهید تا نتیجه را واضح تر ببینید و بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

در نهایت به خاطر داشته باشید که اگر تمایل دارید از پرده هایی با طرح های شلوغ و رنگی استفاده کنید بهتر است رنگ های پرده در سایر المانهای منزل شما مانند: مبلمان ،تابلوها و… وجود داشته باشد و یا حداقل در همان طیف رنگی باشد.

3 -جنس پرده:

هنگام انتخاب پرده یکی از نکات قابل توجه نوع پارچه است. برای مثال انتخاب پردهایی از جنس کتان یا حریر عالوه بر قیمت مناسب، شستشوی راحت و نصب آسان یک انتخاب هوشمندانه و با ریسک کم تر نیز محسوب می شود.

در صورت انتخاب این نوع پردهها باید از پارچهایی با ضخامت بیشتر در زیر پرده استفاده کرد تا هم جلوه بهتری به شما بدهد و هم حریم شخصی شما را حفظ کند.

انتخاب پرده ایی با جنس مخمل یا ابریشم باعث می شود فضایی رسمی تر و خاص داشته باشید. البته انتخاب این نوع پرده ها هزینه بیشتری نیز در برخواهد داشت.

توصیه ما به شما این است که چند نمونه پارچه با جنس های مختلف را در برابر پنجره خود قراردهید تا ببینید چقدر با فضای خانه شما هماهنگی دارد.

4 -سبک:

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید پرده باید به آن توجه کرد سبک آن است. انتخاب سبک پرده شما ارتباط نزدیکی با فضای کلی

همین طور وسایل منزلتان دارد. به عنوان مثال اگر خانهایی به سبک مدرن دارید، انتخاب پردهایی از جنس مخمل با طرح های سنتی قطعا اشتباه خواهد بود. ادواتی مانند یراق آالت زینتی ،منگوله دار و آویزهای پرده بیشتر برای پردههایی به سبک کالسیک کاربرد دارد.

هم چنین پرده هایی با طرح های فانتزی مناسب اتاق خواب و آشپزخانه است. اگر ارتفاع اتاق پذیرایی شما زیاد است با انتخاب پارچه هایی با طرح های افقی ارتفاع سقف را کوتاه تر نشان دهید و همین طور برای بلندتر نشان دادن سقف از پارچه هایی با طرح های عمودی استفاده کنید.

5- اندازه:

به یاد داشته باشید که برای داشتن پرده هایی با ظاهر مناسب اندازه پرده شما حداقل سه برابر عرض پنجره باشد. همینطور پردهها باید به اندازه کافی بلند باشند. برای سبک های رسمی تر و کالسیک توصیه می شود پرده ها از اندازه معمول بلندتر باشند حتی اندکی روی زمین پهن شوند. اما برای سبک های مدرن تر همین که پرده با کف پذیرایی تماس داشته باشد کافی است. پردههایی که نزدیکتر به سقف نصب می شوند و تا کف زمین ادامه می دارند ارتفاع سقف را بلندتر نشان می دهند.

اگر دو پنجره نزدیک به هم در پذیرایی خود دارید بهتر است از پردهایی استفاده کنید که هر دو پنجره را با هم پوشش دهد به این ترتیب فضای پذیرایی شما بزرگتر دیده میَشود.

اگر سقف پذیرایی شما حاشیه های کاذب دارد، به طوری که چوب پرده را میپوشاند و قسمتی از پرده زیر آن قرار میگیرد، دیگر نیازی به استفاده از واالن نیست. زیرا در صورت استفاده از واالن سقف اتاق شما کوتاه تر به نظر می رسد پس بهتر است از آن صرف نظر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =